Jeho léčivý potenciál využívali i staří Egypťané, tradiční indická či ajurvédská medicína.
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serata) je strom, který nevyniká svým vzhledem, ale pod jeho kůrou se ukrývá cenná pryskyřice - kadidlo. Kadidlo (olibanum nebo frankincense) je vonná pryskyřice, která se používá v kombinaci s myrhou a balzámem a při pálení vydává kořeněnou vůni. Využívá se často při různých náboženských obřadech i při meditacích.
Své neodmyslitelné místo měla pryskyřice kadidlovníku již ve starověku, kdy se používala na balzamování a při obřadech.
V dnešní době jsou kadidlovník a kadidlo považovány jako výživový doplněk, který pomáhá při řadě civilizačních chorob. Extrakt z pryskyřice kadidlovníku obsahuje mnoho účinných látek, jako jsou terpeny, ale hlavně boswellové kyseliny, které jsou známé pro své protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti. Boswellové kyseliny mají srovnatelný efekt s kyselinou acetylsalicylovou v aspirinu, ale nedráždí trávicí trakt a neředí krev.
Nejdůležitější účinnou látkou kadidla je 11-keto kyselina boswellová KBA a AKBA, která inhibuje enzym 5-lipooxygenázu a tím předchází onemocněním srdce, mrtvici, onkologickým onemocněním a také Alzheimerově chorobě.
Mnohé vědecké studie se zaměřují na možnost léčení artritidy a osteoartritidy kyselinou boswellovou. Ta působí v těle podobně jako nesteroidní antirevmatika, ale protože neinhibuje produkci cyklooxygenázu-1 (COX-1), nemá dráždivé a poškozující účinky na sliznice, které způsobuje dlouhodobé užívání nesteroidních antirevmatik.
Protizánětlivý účinek kyseliny boswellové je epigenetický. To znamená, že kyselina boswelová ovlivňuje aktivaci a deaktivaci genů, které způsobují zánětlivé procesy.
Kadidlovník pilovitý se využívá k léčbě artrózy, artritidy a otoků kloubů. Potlačuje zánětlivé střevní onemocnění a výborně se osvědčila při chronických průjmech. Pomáhá na záněty zubů, kořenů a dásní.
Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zamezuje ukládání lipidů na stěny tepen, čímž chrání kardiovaskulární systém. Boswellia blahodárně působí také na astma. Ukázalo se, že chrání i mozkové buňky před zničením.
Kyselina boswellová povzbuzuje činnost lymfatického systému, což ocení ženy, které trápí celulitida.
Z kosmetického hlediska je velmi důležitý pozitivní účinek extraktu Boswellia na pleť. Vyhlazuje drobné vrásky, navrací pleti pružnost a redukuje produkci kožního mazu.
Bosweliu najdete v našich unikátních sprejích Activ Boswelia spray a Activbody spray.
Literární zdroje:
- Simla B. 2005. Phytochemical investigations on Boswellia species. Dissertation. University of Hamburg, Germany. Pp.256
- Paul M. 2012. Chemotaxonomic investigations on resin of the frankiscense of Boswellia serrata. Dissertation. Saarland University, Germany. Pp. 245
- Tucker AO. 1986. Frankincense and Myrrh. Economic Botany 40(4):425-433
- Safayhi H, Mack T, Sabieraj J, Anazodo MI, Subramanian LR, Ammon HP. 1992. Boswellic acids: novel, specific, nonredox inhibitors of 5-lipoxygenase. J Pharmacol Exp Ther 261(3):1143- 1146.
- Ernst E. 2008. Frankincense: systematic review. BMJ 337:a2813
- Ammon HP. 2006. Boswellic acids in chronic inflammatory diseases. Planta Med 72(12):1100-1116.
- Shah BA, Qazi GN, Taneja SC. 2009. Boswellic acids: a group of medicinally important compounds. Nat Prod Rep 26(1):72-89.
0 Komentáře